Kdo jsem?

Jmenuju se Míra Panuška a jsem prostě a jednoduše řezník. Narodil jsem se v Hradešicích nedaleko Horažďovic, kde moji předci už od 18. století provozovali pohostinství, hospodářství a hlavně řeznictví. Naše rodinná historie byla hlavním důvodem, proč jsem se na tohle krásné, ale těžké řemeslo dal. Studoval jsem obor Technologie zpracování masa a masných výrobků na Střední průmyslové škole potravinářských technologií v Praze a dále obor Živočišná produkce na České zemědělské univerzitě.


Po celou dobu studií jsem pracoval jako brigádník ve firmě Amaso, s.r.o. a v obchodě Naše maso v Dlouhé ulici. Velkou inspirací mi nepochybně byli lidé v kolektivu obchodu, zejména řezníci František Kšána, Jiří Michal a Roman Lakomý, na jejichž cenné rady do řemesla i do života nejde zapomenout.

Po studiích jsem se rozhodl z Prahy utéct do Hradešic nafasovat buchty a uzený do ranečku a vydat se na zkušenou. Pracoval jsem formou zpravidla dvouměsíčních stáží v rodinných řeznictvích Walesu, Anglie a SRN.

Čínský vir ale i mě na nějakou dobu přistřihl křidélka a vrátil mě do Čech. Měl jsem štěstí a brzy našel zaměstnání, a to hned v mém rodném plzeňském kraji. Jediný slowfoodí steakhouse v ČR s názvem Angusfarm Soběsuky byl mou další zastávkou na řeznické tour na celé 3 roky.

Od září 2023 pracuji pro novozélandskou firmu Black Forrest Gourmet Butchery, která vyrábí tradiční německé masné produkty. Kam nás s Klárkou osud zavane dál, to brzy poznáme.

Proč blog?

Při seznamování s novými lidmi se často setkávám s údivem ve tváři, když jim řeknu, čím jsem a co v práci dělám. Řeznické řemeslo je v dlouhodobém úpadku a správně ho dělá míň a míň lidí. Občas si díky tomu připadám jako jeden z posledních Nosorožců tuponosých před vyhynutím. 😊


Právě proto jsem se rozhodl založit tento blog a chtěl bych Vám zde nabídnout informace o realitě i kráse řeznického řemesla tak, jak jsem ho poznal a stále poznávám já.


Rád vám poskytnu rady při výběru masa a při jeho přípravě, tipy, kam pro něj zajít a co chtít po řezníkovi. Poradím vám, jak udělat klobásu či salám tak, jak je vyráběli před sto lety naši předkové. Na svém blogu propojeném s Instagramem a Facebookem vás budu informovat o tom, jak se s masem zachází u nás i v zahraničí. To a mnohem víc naleznete na blogu v článcích o mé řeznické tour.