První prosincový den, první adventní neděle, historicky první Butcher Wars nanečisto na českém území. Jsme na řeznickém blogu, takže si pojďme shrnout hlavně to naposled zmíněné prvenství. Na Dni řezníků v Dlouhé ulici v Praze se ve 14:00 uskutečnila první exhibice Butcher Wars – nanečisto.

Jak k celé události došlo jsem již popisoval v článku o vzniku společnosti The Bohemian Butchers. Tady si vysvětlíme, co to vlastně je a jak se naše premiéra povedla.
Co to je Den řezníků?
Den řezníků je akce konaná naposledy v roce 2019. Organizátory akce jsou holky a kluci z řeznictví Naše maso a Amaso. Vrchním řezníkem celé akce je významný český řezník a propagátor řeznického řemesla František Kšána ml. Své svatostánky plné masných specialit na dvorku kromě Našeho masa rozbalili také řezníci z Kantýny, Masology, Maso Klouda a Řeznictví Branická.

Co to jsou Butcher Wars?
Duchovním otcem Butcher Wars je australský řezník a učitel Shannon Walker. Na základě pravidel mezinárodní řeznické soutěže World Butchers Challenge zorganizoval poprvé v roce 2017 zkrácenou verzi soutěže pro veřejnost, kdy mají řezníci za úkol rozbourat během časového limitu 30 min nebo 45 min takzvaný half saddle z vepřového masa nebo jehněčí půlku. Během časového limitu je úkolem řezníka nejen maso precizně rozbourat a založit z něj oku lahodný pult, ale také zapojit kreativní myšlení pro kompletaci a prezentaci položek v pultu. Jsme vděčni, že jsme jako The Bohemian Butchers získali právě od Shannona Walkera oprávnění pořádat Butcher Wars Czech Republic pod australsko – novozélandskou záštitou World Bucthers‘ Alliance.

V pilotní verzi Butcher Wars – nanečisto jsme proti sobě nastoupili já a Monika Remešová, se kterou jsme se potkali na Novém Zélandu. Její úspěšná účast na tamních soutěžích byla klíčem k prezentaci něčeho nového, co český zákazník tradičních českých řeznictví v pultu jen těžko nalezne. Bylo důležité začít právě tímto duelem, aby řezníci napříč republikou mohli na vlastní oči vidět, o co v takové soutěži jde.

Monika jede do Paříže!!
Moniku v březnu 2025 čeká významná účast na mezinárodní řeznické soutěži World Butchers Challenge (dále jen WBC) v Paříži za podpory firmy Amaso. I proto jsme pravidla našeho klání trochu upravili. Monika si k bourání vybrala standardní vepřový „half saddle“ (panenka s bokem a kotletou na kosti), já jsem šel cestou vepřové kýty s kostí, kůží, kolenem a nožičkou. Náš nedělní limit byl 30 min na přípravu pultu, kam bylo nutné vystavit tři povinné řezy (maso na řízek, vyvázané maso na pečení a maso na steak) a pět kreativních. Tyto podmínky se vyskytují pouze v pravidlech WBC, nikoli Butcher Wars. Pro prezentaci pultů jsme měli k dispozici jeden dlouhý stůl s černým ubrusem a klasické plastové vaničky pro snadnější následnou manipulaci během dražby.

Přípravy a průběh
Přípravy pro nás soutěžící a organizátory soutěže začaly již během října 2024. I když se totiž v očích zkušeného řezníka může na první pohled zdát soutěžení jednoduché, největší podíl práce je v přípravách. Během soutěže je potřeba mít vše připravené a po ruce, jinak ztrácíte drahocenný čas zmatkováním a zbytečnou improvizací. Někdy v půlce listopadu jsem si koupil první tréninkovou kýtu, abych si připravil řezy a sepsal nákupní seznam ingrediencí pro prezentaci a kompletaci. Druhá kýta již nesla známky toho, co budu chtít vytvořit na soutěži. Pátek před akcí jsem trénoval naposledy, a to v plné polní.

Celá akce začala v 11 hodin, kdy jsme společně s Františkem Kšánou a Martinem a Jiřím Kužniarovými z firmy Maso – profit začali u soutěžních stolů prezentovat, co se bude ve 14:00 dít. Mrazivý den sice některým návštěvníkům nedovolil setrvat až do začátku soutěže, nicméně „držáci“ zůstali a čtvrt hodiny před startem se kolem stolů sešel shluk sympatických pozorovatelů z řad odborné i laické veřejnosti.
Monika si to „přihasila“ s batohem na zádech po šesti hodinové jízdě vlakem z Moravy kolem 13:30, vybalila své propriety a ve 13:45 František odstartoval akci průvodním slovem a představením řezníků soutěžících. Z řad diváků jsme vybrali pět dobrovolníků, kteří se měli zájem zúčastnit hodnocení. Zájemců byla celá řada čili pět hodnotitelů získali své archy velice záhy. Ve 14:00 bylo vše připravené a František odstartoval soutěž na čas.

V tento moment byl zásadní Františkův komentář, který dopodrobna vysvětloval, co se na bouracích stolech děje, kterou partii právě vyřezáváme a jak a proč s ní pracujeme. I když jsem byl soustředěný na svou práci, vnímal jsem vcelku nadšené reakce diváků. Z řad publika se dokonce průběžne ozývala hlasitá podpora a fandění svým favoritům. Čas utíkal velice rychle, ale oba dva jsme dokončili práci v časovém limitu a s pocitem dobře odvedené práce jsme si pogratulovali a zapili to výbornou domácí pálenkou od Moniky.


Hodnocení a dražba
Na řadu přišlo hodnocení, kde se hodnotila rychlost, technika, kreativita a prezentace. Bodové ohodnocení jsme stanovili jako stupnici 0 (nejhorší) až 100 (nejlepší) s připisováním po pěti bodech. Po zprůměrování zápisků od pěti hodnotitelů se došlo k závěru, že vítězkou Butcher Wars – nanečisto se o pět bodů stala Monika Remešová. Gratuluji!

Po vyhlášení vítězů a poražených následovala dražba, které se František opět ujal skvěle. Výtěžek dražby našich pultů půjde na mladé řezníky. Společně s firmami Amaso a Maso – profit uspořádáme Studentský den pro řeznická učiliště a školy, kde jim představíme myšlenku řeznických soutěží, budeme bourat, vyrábět, vzdělávat se a propagovat obor.

Lidé byli na všech frontách úžasní a díky nim jsme vybrali 9324 Kč na podporu a vzdělávání mladých řezníků. Moc si toho vážíme, děkujeme a moc se těšíme až se akce uskuteční!
Děkovačka
Na závěr se sluší vyseknout poklonu těm skvělým lidem, bez kterých bychom si na Dni řezníků ani neřízli. Dík číslo jedna patří Fandovi Kšánovi a Vlastovi Lacinovi z firmy Amaso, kteří nám umožnili Butcher Wars na Dni řezníků uspořádat a poskytli nám do soutěže vepřové maso z Přestického černostrakatého prasete. Fanda Kšána odvedl skvělou práci nejen během příprav, ale jeho odborný a přitom zábavný komentář a zapojování lidí do našeho hodnocení i do následné dražby produktů byl naprosto fenomenální.

S Martinem Kužniarem jsme průběh exhibice probírali od začátku a firma Maso – profit nám byla velkou podporou v dodávce potřebného řeznického vybavení, propagační vlajky, informační cedule k dražbě a tak dále.

Bez podpory takových skvělých partnerů nejdou soutěže tohoto typu pořádat, a proto si moc vážíme toho, že naše sny uspořádat Butcher Wars v Česku pomohli splnit. Děkujeme a těšíme se na další spolupráci.
A jeden mimořádný dík na závěr. Bez mojí Klárky Hošinské by celá věc neměla vizuál, chyběly by nápady a troufnu si říct, že by to pravděpodobně vůbec nevzniklo, kdybychom do toho nešlápli společně! Díky!

Počet komentářů: 0