Po návratu z Nového Zélandu jsem se v rámci hledání nových pracovních příležitostí odhodlal jedno páteční odpoledne zavolat na Farmu Zelený s nabídkou předvánoční řeznické výpomoci. Protože jsem se dovolal přímo šéfovi Jiřímu Zelenému st., telefonát byl stručný a jasný. V neděli jsem se přijel ukázat a v pondělí jsem čistil na bourárně v Drouhavči u Kolince hovězí maso plemene Hereford a Simenthal.

Právě onen víkend jsme u nás v Pošumaví přivítali kamarády z Prahy. Pro sobotní výšlap jsme si vybrali lokalitu v okolí Velhartic a naprosto náhodně se vydali po stezce od hradu do Horního Staňkova. Před statkem a zámečkem v Horním Staňkově se páslo hejno hus. Protože se blížil čas jmenin svatého Martina, vysvětlil jsem kamarádovi Martinovi, že se na nás usmálo štěstí, protože o týden později bychom tu hejno živých hus patrně nezastihli. Aniž bych to tehdy tušil, čtyři dny na to jsem se stal aktérem porážky toho samého hejna u Zelených na dvoře.

Farma Zelený je rodinný podnik. Pod vedením manželů Zelených hospodářství vzkvétá již od roku 1993 a každým rokem přibývají nové stavby a realizace progresivních myšlenek. Hlavním artiklem je určitě hovězí maso a mléko, jehož produkci dokázali majitelé perfektně zprocesovat. Mimo to se na farmě daří projektům jako je například aquaponie nebo dřevozpracující produkce z vlastních lesů.

Vše začalo pár let po revoluci, kdy se Jiří Zelený s manželkou rozhodli přestěhovat se na statek v Drouhavči a začít hospodařit. Velkou oporou a vzorem v začátcích byl pro Jiřího jeho táta, který byl veterinářem a část života prožil jako první porevoluční starosta města Sušice. V rámci plánování rekonstrukce statku v Horním Staňkově například jezdili na exkurze do holandských kravínů, aby poznali technologie, které tou dobou v Čechách nebyly známé. Také proto se Zeleným podařilo předělat zchátralý statek po Němcích a hlavně čtyřicetiletém vlastnictví JZD do dnešní moderní podoby.

Cca 100 kusů krav holštýnského plemene se chodí vydojit na dva dojící roboty, kdy se jim zamane. Po roštové podlaze jezdí elektrický robot, který čistí rošty a když potřebuje nabít, zajede si sám k nabíječce. A když kráva potřebuje drbání, jednoduše si zajde k automatickému drbátku. Celý statek, ve kterém žije dohromady s dorostem a telaty cca 200 kusů dobytka, obsluhuje jeden chlapík. Prostě radost pohledět a klobouk dolů před úsilím, které Zelení věnovali tomuhle dílu.

Začátek produkce vlastního masa z farmy se datuje k roku 2010, kdy se Jiří Zelený rozhodl vybudovat na drouhavečském statku bourárnu, ke které se později přidala i uzenářská výroba. Z počátku fungoval na farmě pouze osobní odběr. Lidé si jezdili pro maso tak, jak jim to časově vyšlo, a to nejčastěji o víkendech. Na základě těchto zkušeností se Jiří s bratrem Tomášem rozhodli otevřít svůj první farmářský obchod v Sušici, kde si lidé mohli maso a mléko z farmy koupit. Postupně začali rozšiřovat prodejní sortiment a nakupovat jiné zboží od spřátelených farem a producentů. Zároveň začali manželé Zelení jezdit na farmářské trhy do Plzně. Měl jsem to štěstí být na takovém farmářském předvánočním trhu ve službách Zelených přítomen. Je cítit, že lidé za nimi chodí pravidelně a autentičnost prodeje přímo od majitelů farmy jen tak něco nenahradí.

V roce 2017 se Zeleným podařilo koupit dům v centru Sušice, kam měli v plánu přestěhovat obchod a ještě více rozšířit jeho sortiment. Rekonstrukce objektu se velmi zkomplikovala zjištěním, že dům je národní historická památka. Nakonec se vše vydařilo s tím, že v jedné části bude obchod a ve druhé bude společenská místnost s kuchyní, která se bude pronajímat pro soukromé účely. V tomto momentu přichází do hry jeden z nejčerstvějších projektů Farmy Zelený, a tím je Restaurace Bejkárna.

Bejkárna je projekt Honzy Zeleného, který se mimo práci pro farmu v Drouhavči věnuje od mládí práci v pohostinství. Osobně jsem ho potkal poprvé na akci v kempu Luh v Sušici, který btw neprovozuje nikdo jiný než rodina Zelených:). Jeho vlohy pro tuto profesi jsou nezpochybnitelné, a proto se rozhodl proměnit je ve steakovou restauraci, kde vaří z masa a uzenin jak jinak než z vlastního chovu. Farma Zelený – Farmářský obchod u Zelených – Bejkárna – kruh uzavřen.

Práce na farmě v Drouhavči je rozmanitá. Pondělí a úterý jsme se obvykle věnovali důkladnému bourání a čištění hovězího masa, výrobě vývarů nebo expedici objednávek a eshopů pro sušický obchod. Středy jsme se věnovali výrobě šunek, škvaření sádla a přípravě jiných masných specialit. Čtvrtky a pátky byly zpravidla ve znamení výroby mělněných produktů a přípravě zboží pro sobotní farmářský trh v Plzni. Ovšem když si to situace žádá, je třeba pomoct třeba i při přehánění krav nebo zabíjením vánočních kaprů.

Jsem rád, že jsem onu listopadovou sobotu na Drouhaveč zavolal. Byla to perfektní zkušenost. Jako absolvent Zootechniky mám k zemědělství blízko a myslel jsem si, že budu pracovat na farmě v rámci roku na Novém Zélandu. Nakonec mohu říct, že jsem pracoval na farmě, jen o dost blíž k domovu. Těším se na další společné spolupráce, a to třeba hned 1.2.2025, kdy proběhne Zabijačka s mojí maličkostí, kde bude k vidění nejen výroba zabijačkových specialit, ale hlavně to všechno budete moct ochutnat! Těšíme se na viděnou!


Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *