Aleše Peterku jsem v podstatě poznal skrze instagram. Já vím, že to zní divně, ale v dnešní době se dají i skrze sociální sítě vytipovat lidé s podobným pohledem na společné téma. Právě to a mnoho dalšího se mi potvrdilo při prvním osobním setkáním s Alešem v jeho butovickém království. Masology.cz je značka, která rozhodně stojí za návštěvu, tak ji pojďme prozkoumat trochu víc detailněji.

Nazdar Aleši, tak se konečně potkáváme osobně. Nedávno jsem byl na návštěvě u Tomáše Aulického ve Velké Dobré a prý se dobře znáte, jak už to tak u řezníků bývá. Co je na tom pravdy?

Nazdaar, no jasně. S Tomášem se známe moc dobře. Líbí se mi to jeho styl a nátura. Tím, že naše provozy nejsou daleko od sebe, často se navštěvujeme, pomáháme si a vzájemně obchodujeme. Přes zimu dokonce Tomášovi jezdím pomáhat do výroby a mám za to výrobky dle svých představ pro sebe. Zároveň v mém provozu nemám k dispozici udírnu a klasickou výrobnu uzenin, takže tím mohu osvěžit naši nabídku.

Co jsi tedy schopen vyrobit tady v prostorách Masology a co nakupuješ již vyrobené?

Pořád většinu věcí kupujeme a prodáváme. Děláme tu v zázemí sekanou, grilovací klobásy,… Soustředíme se hodně na kuchyni. Máme super kuchaře, který každý den vaří polední menu. Třeba dneska byla koprovka s knedlíkem (mohu potvrdit – neměla chybu) Položky do uzeninového pultu bereme jen od prověřených dodavatelů. Například z Amasa, Maso Klouda, Řeznictví U Bobra,…

Jak to máš s výsekovým masem?

Snažím se co nejvíc objednávat přímo od farmářů, se kterými nesmlouvám o ceně, ale je pro mě důležitá vzájemná spokojenost. Od toho by tu dle mého měli být řezníci. Líbí se mi když má každý článek procesu svou úlohu a dohromady to tvoří super produkt.

Jak jsme podle Tebe obecně vnímáni jako řezníci?

Je škoda, že není víc řezníků, kteří by o řemesle přemýšleli jinak a snažili se být trochu víc originální. Já se to snažil od začátku (rok 2017) dělat jinak a myslím, že se to vyplácí.

Aleš se dokonce přihlásil do soutěže Českého svazu zpracovatelů masa o nejlepší Řeznicko-uzenářskou prodejnu roku 2019 a zvítězil v kategorii nezávislý trh.

Věnuješ se také online prodeji?

V době dostupných služeb typu Rohlík.cz začíná být tvorba mého vlastního e-shopu nesmysl. Zaplatit pohodlný IT systém pro řeznictví našich rozměrů prostě zatím číselně nevychází.

Ty děláš řemeslo, které má víc tah na branku v prodeji a gastronomii. Nedávno jsi otevřel Grillogy, což je stánek nedaleko od řeznictví, kde půjčuješ grilovací vybavení apod. Jak to vzniklo a jak to tam šlape?

Je to super! Samozřejmě hodně závislé na počasí, ale když je aspoň trochu hezky, máme plno. Lidé si půjčují naše grily, objednávají si grilovací balíky masa a uzenin z řeznictví nebo si jednoduše dají náš burger, sekanou v housce apod.

Mimochodem ta sekaná mi připomíná obchod Naše maso. Je tam nějaká inspirace?

Vlastně jo! Když jsem se rozhodl utéct ve 40 z korporátu a vrátit se k řemeslu, které jsem sice měl vystudované, ale nikdy jsem to pořádně nedělal, zkontaktoval jsem spolužáky ze střední v Navrátilce. Potom jsem rok pracoval pro Martina Kloudu na Moravě a když už jsem začínal pracovat tady v řeznictví, chodil jsem k tomu na brigádu do Našeho masa.

Jak máš tedy zorganizovaný tvůj čas tady v řeznictví Masology?

První čtyři roky jsem tu byl každý den 16 hodin denně. To už nechci. Mám malého syna, chci být s ním a obchodu se nevěnovat na jeho úkor. Je to také hodně o limitech, které tomu všemu je někdo ochoten věnovat. V určitý moment zjistíš, že potřebuješ mít čas taky na sebe a nešlapat jen do obchodu. Také proto jsem se rozhodl pro Grillogy, kterému se věnuji přes léto a tady v řeznictví jsem druhý půlrok.

Pomohla Ti nějak tvoje letitá pracovní zkušenost z korporátu?

Určitě! Ekonomika firmy je samozřejmě strašně důležitá a tu jsem měl díky zkušenostech z korporátu dost pod kůží. Jaký potřebuješ obrat, plánování cash-flow, to všechno jsem se naučil tam.

Objíždím řezníky jako jsi ty mimo jiné i z toho důvodu, abych vám představil nově vznikající projekt The Bohemian Butchers, který má za cíl propagovat krásu řeznického řemesla a organizovat řeznické soutěže. Je to něco, co by se Ti líbilo?

Tak to jsi ty, co nás s Tomášem předběhl. Roky si říkáme s Tomášem Aulickým, že se té mezinárodní soutěže zúčastníme a nedávno jsem zaregistroval, že Amaso tam pojede jako sponzor Moniky Remešové. To, že za to můžeš ty, jsem netušil.:) Rozhodně se mi to líbí a těším se na to! Výskyt polotovarů v masných českých pultech je minimální a soutěže jako jsou tyhle by tomu mohli pomoct. Nedávno jsem byl ve Francii a zbožňuju jejich pulty plný skoro hotových masných specialit, jen je dát do trouby. Byl jsem tam v řeznictví, kde je třiceti metrový pult plný dobrot tohohle stylu. Otevírá na dvě hodiny dopoledne a na tři hodiny odpoledne pět dní v týdnu. Neskutečná nádhera.

Aleši díky moc za Tvůj čas, těším se na setkání v rámci Dne řezníků v Dlouhé v neděli 1.12.2024 a třeba i na společný výlet do Paříže k 30.3.2025 na mezinárodní řeznickou soutěž v Paříži!


Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *