Zdar a sílu,

může se zdát, že na utopence není ten správný čas, já mám ale v rukávu poměrně čerstvou zkušenost, která to vyvrací. Po jednom vydařeném, ale náročnějším večírku jsem ráno vstal, jdu ke kuchyňské lince a ejhle… Místo ibáče s půllitrem vody jsem si otevřel sklenici utopenců, kterou jsem si náhodou v pátek přinesl z práce. Vřele doporučuji!

Jdeme si je vyrobit, ať máte i vy na kuchyňské lince tento lék vždy po ruce.

Ingredience:

Kvalitní buřty nebo taliány

Určitě se nevyplatí na uzenině šetřit s myšlenkou, že na utopence přece stačí ty levnější! Použijme takové buřty nebo taliány, které si kupujeme i k běžnému opékání, jezení, vaření.

V masné praxi to ale chodí tak, že se do utopenců použijí ty méně tvarově povedení jedinci. Lák nám krásně konzervuje a utopit je vždy lepší varianta než vyhodit. Budu rád, když mi napíšete o případnou pomoc s výběrem suroviny. 🙂

Cibule

Cibule je lék sama o sobě a v utopencích má dvě funkce. První je ta, že do nich prostě patří a přikusovat nakyslou cibuli k utopenci je paráda. Druhá funkce je ta, že jímá kyselost a pomůže tak k vyváženosti chutí. Cibuli oloupeme a nakrájíme na půlku, pak čtvrtku a zbytek proti vláknu na širší pruhy.

Mrkev

Mrkev dodá sklenici pestrost v barvě a pojme taky trochu kyselosti. Nakrájíme na kolečka/půlkolečka.

Kyselá okurka není potřeba, ale nic s ní nezkazíte 🙂

Feferonka

Trocha pikantní chuti rozhodně neuškodí. Nezapomeňme ji nakrojit, ať se nám chutě z vnitřku dostanou i do láku a následně do buřtu/taliánu.

Lák

Lák je zásadní součást celé přípravy. Okoukal jsem pro mě zatím nejkomfortnější poměr octu a vody, tj. 50:50. Do hrnce s octem a vodou přidáme rovněž celé kuličky pepře, celé kuličky nového koření a bobkový list. Netřeba šetřit, do každé sklenice či nádoby, do kterých budeme utopence plnit, patří s lákem i všechny tři druhy koření. Do láku přidáváme pro zjemnění kyselosti a sladkokyselý nádech také cukr, a to 200g/10l.

Postup:

Buřty/taliány oloupeme. Střívko kyselost sice propustí, ale pro rychlejší vstřebávání a pohodlnější dlabání je lepší oloupat. Nasledně rozkrojíme vejpůl.

Připravenou cibuli a mrkev nasypeme na dno nádoby a vkládáme uzeninu dovnitř. Pokud chceme mít jednu velkou nádobu, prokládáme patra buřtů cibulí a mrkví (dávám víc cibule než mrkve, cca 80:20) a vrchní patro ozdobíme feferonkou. Menší sklenice plníme stejně, jen do jednoho patra například.

Můj tip na balení jsou menší sklenice, protože léta jsou dlouhá a večírek nemusí být jen jeden, proto se vám může hodit využít utopence na víckrát! 🙂

Po naplnění nádob přichází zalévání lákem. Lák ať vaří a zaléváme materiál horkým lákem. Zejména kvůli urychlení působnosti kyselého štěstí.

Pak už jen uzavřeme nádoby, necháme do vychladnutí odstát. Následně uložíme do chladu na cca 3 dny a můžeme na párty!

Dobrou chuť a užité dny i večery vám přeje

Salámista.cz

Categories: Recepty

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *