Zdar a sílu!

Nadešel čas na trhané maso dle kuchaře Páji Tomáška z Našeho masa. Základem je jako vždy správný výběr suroviny. Opět jde o pokrm, který se z netučného masa nedá udělat chutně. My si připravíme maso vepřové, protože burger s trhaným přeštíkem, který se na menu řeznictví v Dlouhé často objevoval a objevuje, je pro mě nezapomenutelná věc.

Suroviny:

Maso

Potřebujeme šťavnaté maso plné chuti čili doporučení zní:

vepřové koleno bez kosti a bez kůže, krkovice nebo plec.

Olej slunečnicový

Koření

Bez ostychu lze použít směs běžného grilovacího koření, v jehož složení najdeme papriku, pepř, kmín. V některých směsích je obsažena i sůl, tak bacha na to! Česnek přidat můžeme, nemusíme, záleží na našich zvycích při marinování. Naše varianta je klasická a jednoduchá. Rozhodně se ale dá marinovat mnoha způsoby. O tom příště. 🙂

Sůl kuchyňská

Postup:

Maso od řezníka si nakrájíme na kostky cca 7×7 cm. Přesuneme do nádoby, kde ho po celém povrchu posypeme kořenící směsí. Pokud použité koření neobsahuje sůl, tak dosolíme. Zalijeme trochou oleje a mícháme, aby byly kostky všude hezky rovnoměrně kořeněné.

Já jsem zvolil krkovici.

Příprava na trhače je hotová. Nádobu zastretchujeme fólií a šup s tím do lednice, kde ji necháme do druhého dne. V případě, že kvaltujeme, tak aspoň tři hodiny před úpravou. Koření musíme dát trochu času a prostoru se masu představit.

Kostky jsou naloženy

Nejlépe tedy druhý den maso vytáhneme, necháme ho hodinku temperovat při pokojové teplotě a mezitím si připravíme příslušenství. K trhanému masu se hodí zeleninový salát, bramborová kaše nebo se může hodit do bulky s dobrou majolkou ( viz recept http://salamista.cz/recepty/burger-jak-z-partesu/) a salátem Coleslaw. Variant je prostě mnoho.

Druhý den pokračujeme

Po hodince temperování si rozpálíme pánev, případně gril (výhodou je, že maso získá příjemné aroma kouře), a kostky na troše sádla nebo oleje z marinády zprudka osmahneme. Maso musí dostat šok teplem, aby se zatáhlo a zůstalo uvnitř šťavnaté. Po osmahnutí putuje maso do pekáčku a v něm do trouby předehřáté na pouhých 100°C.

Krkovice zažívá pánevní šok

Maso podlijeme trochou vody a můžeme se dál věnovat přípravě příslušenství nebo něčemu úplně jinému. Třeba my jsme při tom s přítelkyní v karanténě shlédli filmy Bumerang, Nedotknutelní a Chlapec, který spoutal vítr. Při 100°C pečeme 6 až 7 hodin. Pokud pořád kvaltujeme, jde to udělat za 3 hodiny, ale už na 160°C. Obecně ale platí, že čím pozvolnější pečení, tím se maso lépe rozpadá, což u trhače chceme!

Už se pečou

Po upečení maso dáme stranou a zbylou šťávu/výpek dáme do hrnce povařit na 1/3 původního objemu. Já jsem tuhle Pájovu radu nesplnil, protože jsem měl maso míň tučný, tj. výpeku málo. Povařením ale získáme chuťově intenzivnější šťávu, kterou zalijeme maso.

Trhač. Photo by @clarushie
Trhač 2. Photo by @claruhie

Následně rozpadající se kusy masa roztrháme rukama nebo s pomocí vidliček, při čemž myslíme na to, aby z masa zbyly i větší kusy plné šťávy a nevytvořili jsme jen svalová vlákna, která při zakousnutí ráda zůstávají v zubních mezerách.

Nejsem finediningový fanoušek a nestydím se za to 😀 Photo by @clarushie

Pavel Tomášek a Salámista.cz Vám přejí Dobrou chuť!

Categories: Recepty

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *